Gri Su Geri Kazanım Tesisleri

Random Name
Random Name

Su faturalarında %40'a varan tasarruf

Rezervuarlarda, sulamada vb. alanlarda kullanım

• Yatırım maliyetini 12-16 ay içinde amorti etme
• İleri membran teknolojisi ile düşük enerji tüketimi
• Kolay işletim ve bakım
• Programlanması son derece kolaydır.
• Tüm döngü süreleri cihaz üzerinde kullanıcı tarafından programlanabilir.

Gri Su ve Ultrafiltrasyon Teknolojisi

Lavabo , banyo ve duşlardan gelen , foseptik içermeyen sular gri su olarak tanımlanır. Gri su, kişi başına düşen günlük su tüketiminin yaklaşık %40’ını oluşturur. Gri suyu, kara sudan (foseptik) ayıran en belirgin özellik kirlilik yükünün az olmasından dolayıdaha az maliyetle arıtılabilmesidir. Ultrafiltrasyon teknolojisi, gri su arıtımında ve geri kazanımında kabul edilen en etkin arıtma yöntemidir. Ultrafiltrasyon ile arıtılmış sular BM yönetmelikleri ile uyumlu ve DIN 19650 standartlarına uygundur.

Gri Su Geri Kazanım Tesislerinin Uygulandığı Yerler

Gri suyun kullanımı, toplu konut projeleri, iş merkezleri, villalar, rezidanslar, oteller, alışveriş merkezleri, fabrikalar, havaalanları ve öğrenci yurtları gibi mekanlarda rağbet görmektedir. Özellikle “Yeşil Bina” özelliği taşıyan tüm binalarda gri su gerikazanım sistemleri bulunur. Son zamanlarda yaygınlaşan kentsel dönüşüm projeleri ile de yenilenen binalar da münferit olarak gri su geri kazanım sistemlerine önem vermektedir.Gri su geri kazanım sistemi yeni binaların yanısıra mevcut binalara da kolay bir şekilde adapte edilebilir.

Tasarım ve Çalışma Şekli

Gri su geri kazanım sistemi kullanılan binalarda öncelikli olarak lavabo, duş ve banyolardan gelen sular, pis su hattından ayrılarak, ayrıca toplanır ve gri su geri kazanım sistemine gönderilir. Gri su geri kazanım sisteminin yerleşim yeri genellikle yapıların en alt katlarında, gri suyun kendi cazibesi ile gelebileceği şekilde belirlenir. Projede birden fazla blok bulunması durumunda her blok için ayrı gri su geri kazanım sistemi kurulabileceği gibi, tek bir ortak sistem de kurulabilir. Gri sular ultrafiltrasyon teknolojisiyle, MBR daldırma tip membran filtrasyon yöntemi ile veya basınçlı tip membran filtrasyon yöntemi ile arıtılır. Bu teknikte, gri sular 0,02 mikron büyüklüğünde gözenekleri olan filtre dokusundan geçirilir. Atıksuda bu büyüklüğün üzerinde bulunan tüm katı maddeler tutulurken nerdeyse hiç katı madde ve mikroorganizma içermeyen su geri kazanılır. Kullanılan membranların gözenek çapının bakteri ve virüslerin geçmesini engelleyecek boyutta olması önemlidir. 0,02 micron membran gözenek çapı halen bu tür ürünlerdeki en küçük gözenek çapıdır. BOI yükü 5 mg/lt den daha düşük su elde edilir.

Random Name
Random Name

Teknolojimiz

Rielli Gri Su Geri Kazanım Tesisleri en verimli MBR gri su geri kazanım prosesini sunar. Pazardaki en küçük gözenek çapıyla yüksek arıtma verimine sahiptir. İleri membran teknolojisiyle düşük enerji tüketimi ve TMB sağlar. İçme suyunda NSF uygunluk sertifikasına sahiptir. Kimyasal yıkama periyotları arasındaki uzun zaman aralığı işletmede kolaylık sağlar. Parçalanmaya karşı patentli tasarıma sahip membran lifleri benzerlerinden uzun ömürlüdür.

Parametre Birim Çıkış Suyu Değerleri
BOI5 mg / lt < 5
KOI mg / lt < 30
T-N mg N / lt < 5
AKM mg / lt < 1
E.coli 1 / 100 ml 0
Salmonella 1 / 100 ml 0
Streptokok 1 / 100 ml 0
Toplam Koliform 1 / 100 ml 0
Virüs ve bakteri engelleme % 99,99